Характерологічні прояви поведінки дитин

Правила спілкування з дитиною із                                                                                                                      Гіперактивною поведінкою

• У своїх відносинах з дитиною дотримуйтеся «позитивної моделі». Хваліть її в кожному випадку , коли вона цього заслужила, підкреслюйте навіть незначні успіхи . Пам’ятайте , що гіперактивні діти ігнорують догани та зауваження , але чутливі до найменшої похвали.

• Не вдавайтеся до фізичного покарання . Ваші стосунки з дитиною повинні грунтуватися на довірі , а не викликати страх. Дитина завжди повинна відчувати вашу допомогу і підтримку. Спільно вирішуйте труднощі, які виникають у дитини в процесі спілкування.
  • Частіше говоріть «так» , уникайте слів «ні» і «не можна
  • Доручіть дитині частину домашніх справ , які необхідно виконувати щодня ( ходити за хлібом , годувати собаку і т. д.) і ні в якому разі не виконуйте їх за неї .
  • Введіть бальну або знакову систему винагороди ( можна кожен хороший вчинок відзначати зірочкою , а певну їх кількість винагороджувати іграшкою , солодощами або давно обіцяної поїздкою ) .
  • Визначте для дитини рамки поведінки – що можна і чого не можна. Вседозволеність однозначно не принесе ніякої користі. Незважаючи на наявність певних недоліків , гіперактивні діти повинні справлятися із звичайними для всіх підростаючих дітей проблемами. Ці діти не потребують того, щоб їх усували від вимог, які застосовуються до інших.
  • Не нав’язуйте жорстких правил. Ваші вказівки повинні бути вказівками , а не наказами. Вимагайте виконання правил, що стосуються безпеки і здоров’я, відносно інших.
  • Зухвала поведінка вашої дитини – це її спосіб привернути вашу увагу . Проводьте з дитиною більше часу : грайте , вчіть , як правильно спілкуватися з іншими людьми , як вести себе в громадських місцях , переходити вулицю та іншим соціальним навичкам .

Правила спілкування з дитиною із агресивною поведінкою

Батьки, які вирішили серйозно зайнятися проблемою контролю раннього прояву агресії у психіці дитини потрібно завжди пам’ятати – дивлячись на поведінку дитини, вони бачать, як у дзеркалі відображення свого способу життя. Те, що доведеться виключити при дитині «розбори польотів»: не використовувати в розмові сарказм, крики, виключити сімейні скандали дуже істотно, але далеко не все.

• Програми/фільми/мультфільми, які часто демонструють усілякі страшилки у фільмах та мультфільмах, потрібно як можна швидше виключити з перегляду дитиною. Навіть доброякісна агресія: як захистити себе, друзів, є закликом знищити або вдарити. Дитина повинна відчувати себе потрібною: увага, що для неї приділяється, має проявлятися не від випадку до випадку. Малюк не повинен відчувати себе тягарем, коли мама або тато чимось зайняті своїм, навіть розмовляючи з ним, батьки беруть участь у вихованні.
  • Роблячи зауваження, потрібно стежити в якій формі спілкування дитині намагаються пояснити її помилки: непрощенні агресія і приниження. Якщо дитина щось не розуміє, або у неї не виходить, потрібно допомогти їй в цьому і, можливо, навіть кілька разів. Якщо дитині правильно пояснити на прикладі інших дітей, що битися, кусатися, лаятися, це погано, і робити це неодноразово, у світогляді дитини закріпитися агресивну поведінку як щось недобре. Особистий приклад батьків: ласка, теплота відносин, дружнє поводження з іншими батьками довершить навчання.
  • Вчасно припинена агресія, як свою дитину, так і з боку чужих дітей, повинна бути постійною.

• Потрібно освоїти кілька ігрових комплексів, які допомагають приборкати лють: дитячі психотерапевти пропонують цілу систему таких занять. Батьки повинні відмовитися від тілесних покарань. Потрібно виключити розмови про агресивній поведінці дитини в його присутності.

• Перш за все, батьки повинні щодня відзначати успіхи дитини, повідомляючи про них у її присутності інших членів сім'ї (наприклад, під час спільної вечері). Крім того, необхідно відмовитися від слів, які принижують гідність дитини ("осел", "дурень"), навіть якщо дорослі дуже засмучені і сердиті. Не треба вимагати від дитини вибачень за той чи інший вчинок, краще нехай пояснить, чому вона це зробила (якщо захоче). Якщо ж дитина вибачилася під натиском батьків, це може викликати у неї не каяття, а озлоблення.
  • Корисно знизити кількість зауважень. Спробуйте протягом одного тільки дня записати всі зауваження, висловлені дитині. Увечері перечитайте список.
  • Не можна погрожувати дітям нездійсненними покараннями: ("Мовчи, а то рота заклею! Піду від тебе! Вб'ю тебе!"). Вони і без того бояться всього на світі. Краще, якщо батьки в якості профілактики, не чекаючи екстремальній ситуації, будуть більше розмовляти з дітьми, допомагати їм висловлювати свої думки і почуття словами.
  • Ласкаві дотики батьків допоможуть тривожній дитині знайти почуття впевненості і довіри до світу, а це позбавить його від страху глузування, зради. Батьки тривожного дитини повинні бути одностайними послідовні, заохочуючи і караючи його. Малюк, не знаючи, наприклад, як сьогодні відреагує мама на розбиту тарілку, боїться ще більше, а це приводить його до стресу.